close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 października 2018

  30 września w Jamnagarze i Balachadi, Ambasada RP w New Delhi zorganizowała uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości przez upamiętnienie indyjsko-polskich relacji.

  Uroczystości odbyły się z udziałem specjalnych gości, czyli Polaków z Indii, którzy jako dzieci otrzymali schronienie podczas II wojny światowej.
  Wydarzenie zostało zorganizowane w celu upamiętnienia szczególnej więzi polsko-indyjskiej stworzonej przez szlachetny akt dobrej woli Maharadży z Nawanagar (obecnie Jamnagar), Jama Saheba Digvijay Shinhji, który zapewnił schronienie dla około 1000 polskich dzieci osieroconych podczas II wojny światowej. Jam Saheb zorganizował dla nich pobyt w obozach w Balachadi i Valivade, gdzie otrzymali nie tylko schronienie i wyżywienie, ale także edukację i otoczenie, dzięki którym mogli zachować polską kulturę i tradycje.
  Do Jamnagaru przybyło ośmiu Polaków z Indii, którzy odwiedzili miejsca ważne dla przyjaźni polsko-indyjskiej. Byli wśród nich: Andrzej Chendyński, Wiesław Stypuła, Jadwiga Tomaszek, Jerzy Tomaszek, Zbigniew Bartosz, Roman Gutowski, Iwona Świętochwoska i Josephine Nowicka Salva.


  W uroczystościach wzięli udział także Ambasador RP w Indiach, Adam Burakowski i wiele lokalnych urzędników, w tym minister Rządu Gudźaratu  Shri Bhupendrasinhji Manubha Chudasama.
  Ceremonia była współorganizowana z Anu Radha, producentem filmowym i autorką filmu "Mała Polska w Indiach", który opisuje historię Polaków z Indii.

  20180930_111952
  BOB02454
  BOB02464
  BOB02482
  BOB03153
  BOB03179
  BOB03286
  BOB02112

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: